IBAN Doğrulama

Uluslararası banka hesap numarası (IBAN) doğrulama

IBAN Nedir?

Banka yönetiminin işlevleri arasındaki likidite, varlık, özkaynak, risk ve yükümlülük yönetimi temel sorunlarıdır. Sistemin büyümesi oranında artan güvenlik ihtiyacına karşılık IBAN geliştirilmiştir. IBAN, AB finansal sistemler arasındaki düzenlemeler çerçevesinde geliştirilen International Bank Account Number (Uluslararası Banka Hesap Numarası) standardının kısaltmasıdır. 

IBAN'ın Kullanmanın Amacı Nedir?

Bankacılık ve finansal sistemlere düzenlemeler getirerek, Avrupa ülkeleri ile diğer finansal işlemlere kolaylık sağlamak, fon transferindeki hata ve gecikmeleri önlemek IBAN standardı getirmenin esas amacıdır. IBAN sayesinde bankacılık sektöründe işlemlerin daha hızlı, hatasız ve ek maliyetlerin ortadan kalkarak ekonomik olması finansal sistemdeki paydaşların daha seri hareket edebilmeleri mümkün olur.

AB standartları çerçevesinde IBAN numarası en fazla 34 haneli harf ve rakamlardan oluşur. İlk 2 hane Türkiye için TR ile başlar 2. kısımdaki 2 hane kontrol rakamı ve sonrasındaki hanelerdeki rakamlarda müşteri kimliği için kullanılır. Ülkemizde 1 Ocak 2010 sayılı BDDK yasası ile yurt dışı ve yurt içi para transferlerinde IBAN kullanmak zorunlu hale getirilmiş yerinde bir uygulamadır. 

IBAN Nasıl Oluşturulur?

Dünyadaki ve ülkemizdeki 24 haneli olan IBAN numarası her banka için ayrıdır. Her ülkenin ulusal bankaları, kendisinin belirleyeceği 34 haneyi aşmayacak şekilde IBAN kodları verebilir. İlk dört haneden sonraki 20 rakamlı ulusal banka hesap numarası sizin bankadaki kimlik kodlarınızdır. Hesabınızın olduğu her banka için bir IBAN hesap kaydınız bulunur. Yani bir bankaya ait olan IBAN yalnızca o banka işlemleri için kullanılabilir, bir IBAN numarası tüm bankalarda kullanılamaz.  

Eğer bir bankada her hangi bir hesabınız varsa mutlaka bir IBAN numaranız da mevcuttur. Eğer bilmiyorsanız, bankanızdan bilgi alabilirsiniz ya da eHesaplama IBAN Doğrulama aracı ile kolaylıkla IBAN numaralarını doğrulayabilirsiniz. 


BENZER ARAÇLAR
YORUMLAR